Ceviz büyüklüğünde dolunun verdiği hasar gün yüzüne çıktı

Eskişehir’de meydana gelen dolu yağışı görenleri hayrete düşürürken, çok sayıda aracın camında ve kaportasında hasar oluştu.

Çifteler İlçesi’nde etkili olan dolu yağışı, hayatı adeta durma noktasına getirdi. Ceviz büyüklüğündeki dolu parçalarını görenler hayrete düşerken, ilçedeki birçok araç hasar gördü. Normalin üstündeki boyutlarda yağan dolu, çok sayıda aracın camının patlamasına neden oldu.

Camları kırılan ve kaportalarında göçük meydana gelen araçlarda maddi hasar oluştu.

İlçe merkezindeki bir evin plastik kapısı da dolu yağışında delik deşik oldu.

TARIM ARAZİLERİ ZARAR GÖRDÜ

Burdur’un Bucak ilçesinde kuvvetli yağış sonrası ceviz büyüklüğünde yağan dolu, tarım arazilerinde zarara yol açtı.

Bucak ve bölgesinde dün saat 18:30 sıralarında kuvvetli yağmur ile dolu etkili oldu. İlçe merkezi ve bazı köylerinde etkili olan doluda tarım arazileri zarar gördü. Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, “Dün akşam saatlerinde yağmur ile başlayan şiddetli dolu Bucak merkez, Seydiköy, Alkaya, İncirdere, Susuz, Karaaliler, Üzümlübel, Karapınar, Avdancık, Gündoğdu ve Uğurlu köylerinde hububat sahaları, meyve ağaçları ve yeni dikimi yapılan sebze bahçelerinde etkili oldu. Lokal yağış ile birlikte bazı bölgelerde dolu hasarı yüzde 40 ile yüzde 70 arasında. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri dolu yağışı olan bölge ve köylerde hasar tespit çalışmalarına başladı” dedi.

KONYA

Konya’nın Yunak ve Çeltik ilçelerinde etkili olan dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi, tarımsal alanlarda büyük hasar oluştu.

Yunak ve çeltik ilçelerinde etkili olan yağmur ve dolu yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Fındık büyüklüğünde, daha büyük boyutlarda yağan doluyla birlikte yağış alan yerler beyaz renge büründü.

Özellikle düzlük kesimlerde etkili olan dolu yağışı ekili tarım alanlarına büyük zarar verdi. Hasar ve zararın tespiti için, Yunak Gıda Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir