Çin, Putin’in Savaşını Desteklemenin Bedelini Ödemeli

NATO’nun Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, BBC’ye verdiği demeçte, Çin’in Ukrayna’daki Rusya’nın savaş çabalarını desteklemesi durumunda karşılaşabileceği sonuçlara dikkat çekti.

Stoltenberg, Çin’in hem Rusya’ya destek vererek hem de Avrupa müttefikleriyle ilişkilerini sürdürmeye çalışarak “iki kapıya yattığını” belirtti.

“BU TAKTİK UZUN VADEDE İŞE YARAMAZ”

Stoltenberg, “Bu taktik uzun vadede işe yaramaz,” diyerek Çin’in tutumunun sürdürülebilir olmadığını vurguladı. ABD’nin Washington şehrine yaptığı ziyaret sırasında verdiği geniş kapsamlı röportajda Stoltenberg, ayrıca nükleer silahlar ve savunma harcamaları konularına da değindi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını sürdürdüğü bir dönemde Stoltenberg’ın bu yorumları, geçtiğimiz hafta sonunda İsviçre’de düzenlenen barış zirvesinin ardından geldi. Zirveye birçok ülkenin Kyiv’i destekleme taahhüdü vermesine rağmen, Rusya bu çabalara “zaman kaybı” olarak bakıp, Ukrayna’nın temelde teslim olması durumunda barış görüşmelerine katılabileceğini belirtti.

ÇİN DAVRANIŞINI DEĞİŞTİRMEZSE…

Çin’in Rusya’ya desteği konusunda NATO üyelerinin ne yapabileceği sorulduğunda Stoltenberg, olası yaptırımların tartışıldığını ve Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kullandığı kritik teknolojileri paylaştığını ifade etti. Stoltenberg, “Çin’in davranışını değiştirmezse, ekonomik maliyetleri göz önünde bulundurmamız gerekebilir,” şeklinde konuştu.

Çin’in zaten Rusya’ya desteği nedeniyle bazı yaptırımlar altında olduğunu hatırlatan Stoltenberg, ABD’nin geçen ay Çin ve Hong Kong’daki yaklaşık 20 firma üzerinde kısıtlamalar getirdiğini belirtti. Çin ise Moskova ile olan işbirliğini savunarak, ölümcül silah satışı yapmadıklarını ve çift kullanımlı ürünlerin ihracatını yasalara uygun bir şekilde yönettiklerini söyledi.

“KUZEY KORE RUSYA’YA YARDIM EDİYOR”

Stoltenberg, Kuzey Kore’nin Rusya’ya top mermisi gönderdiğini ve karşılığında Rusya’nın Kuzey Kore’nin füze ve nükleer programları için ileri teknoloji sağladığını belirtti. “Yani Kuzey Kore, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlık savaşı yürütmesine yardımcı oluyor.”

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, bugün gerçekleşen Putin ziyaretinde Ukrayna konusunda ‘tam destek’ olduğunu vurgulayıp “Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri operasyonuna egemenlik, güvenlik çıkarları ve toprak bütünlüğü koruma amacıyla tam destek ve dayanışma” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir